Σήμερα ξεκινούν οι πανελλήνιες εξετάσεις για την εισαγωγή των μαθητών και των μαθητριών μας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Το ξεκίνημα αυτό όμως ταυτόχρονα συμβολίζει τη λήξη της σχολικής ζωής και την είσοδο στην ενήλικη ζωή πια.
Οι εξετάσεις αυτές αποτελούν την κορύφωση των προσπαθειών των παιδιών μας, που αγωνίζονται αρκετά χρόνια για να πραγματοποιήσουν το πρώτο τους όνειρο, την είσοδό τους στο πανεπιστήμιο που επιθυμούν.
Η αγωνία και το άγχος, όπως επίσης και των γονέων και των καθηγητών κορυφώνονται, όμως αυτό που θα πρέπει να θυμόμαστε όλοι μας είναι πως όσο σημαντικές κι αν είναι αυτές οι εξετάσεις, η πραγματική επιτυχία στη ζωή είναι η κατάκτηση της ευτυχίας, κι αυτός ο στόχος δεν ξεκινάει, ούτε τελειώνει σε κανένα είδος διαγωνισμού. Με νηφάλια σκέψη, αυτοπεποίθηση, πίστη στις δυνατότητές τους και κυρίως ψυχραιμία θα δώσουν αυτόν τον αγώνα και θα βγουν νικητές.
Από καρδιάς εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή στις οικογένειές των μαθητών και των μαθητριών μας, που μαζί τους μοιράζονται σιωπηλά την αγωνία τους.
Καλή επιτυχία σε όλους!
Σοφία Μαυρίδου
Αντιπεριφερειάρχης Π.Ε. Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!