Την πιθανή ανακάλυψη του τάφου της Ολυμπιάδας, της μητέρας του Μεγάλου Αλεξάνδρου φέρνει στο φως η εκπομπή «Ώρα Ελλάδος» του OPEN TV. Ο καθηγητής Αθανάσιος Μπίντας παρουσιάζει στην κάμερα του Ανοιχτού Καναλιού από τον Κορινό Πιερίας τα στοιχεία που υποδηλώνουν πως το εύρημα είναι μια μεγάλη ανακάλυψη.
Τα στοιχεία που μαρτυρούν την ανακάλυψη
Σύμφωνα με τον ίδιο, πρόκειται για τον μεγαλύτερο μακεδονικό τάφο που έχει ανακαλυφθεί μέχρι σήμερα. Έχει μήκος 22 μέτρων, πράγμα το οποίο σημαίνει πως σε αυτόν έγινε η ταφή ενός πολύ σημαντικού προσώπου. Επρόκειτο για κάποιον βασιλέα ή ήρωα πολέμου.
Ο κ. Μπίντας αναφέρει πως ο τάφος ανήκει σε γυναίκα. «Απέναντι βρίσκεται ο τύμβος του στρατηγού Νεοπτολέμου, που ήταν συγγενής της Ολυμπιάδας. Επίσης, βρέθηκαν τρεις επιτύμβιες επιγραφές οι οποίες αναφέρονται στους Αιακίδες, την οικογένεια που ζούσε εδώ. Η μία επιγραφή αναφέρει τον τύμβο της Ολυμπιάδας», τονίζει ο καθηγητής.
Συν τοις άλλοις, όπως εξηγεί ο κ. Μπίντας μέσα στον τάφο υπάρχει ένα ανάγλυφο φίδι. Αρχαίες πηγές αναφέρουν ότι ο Άμμωνας Δίας μεταμορφωμένος σε φίδι επισκεπτόταν την κρεβατοκάμαρα της Ολυμπιάδας η οποία συχνά διακήρυττε πως ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν γιος του Άμμωνα Δία και όχι του Φιλίππου.
Όσον αφορά τον λόγο που δεν αναγνωρίζεται επίσημα το εύρημα, ο καθηγητής σημειώνει πως θα χρειαστεί λίγος καιρός για να γίνει αυτό, καθώς θα πρέπει, σύμφωνα με τα λεγόμενα του υπουργείου, να αποφανθεί η επιστημονική κοινότητα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!