Ενώπιον της Ειδικής Ανακρίτριας Θεσσαλονίκης απολογούνται από το πρωί οι επτά συλληφθέντες οι οποίοι κατηγορούνται ως μέλη δύο κυκλωμάτων που μέσω του Κέντρου Πιστοποίησης Αναπηρίας “φούσκωναν” με το αζημίωτο τα ποσοστά αναπηρίας ασφαλισμένων.
Η υπόθεση αποκαλύφθηκε κατόπιν πολύμηνης έρευνας της Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων Σωμάτων Ασφαλείας της ΕΛ.ΑΣ. κι ανάμεσα στους συλληφθέντες περιλαμβάνονται υπάλληλοι του Εθνικού Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης (ΕΦΚΑ), γιατροί που συνδέονται με τις διαδικασίες πιστοποίησης αναπηριών και μια δικηγόρος.
Η δικογραφία αριθμεί άλλα 62 πρόσωπα, μεταξύ αυτών γιατροί, υπάλληλοι του ΕΦΚΑ και του Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας, όπως επίσης ιδιώτες. Κεντρικό ρόλο στη δράση των δύο κυκλωμάτων αποδίδεται σε μία υπάλληλο του ΕΦΚΑ αλλά και σε προϊστάμενο κεντρικού καταστήματος του Εθνικού Φορέα, στη Θεσσαλονίκη.
Όπως προκύπτει δε από τη δικογραφία η συλληφθείσα δικηγόρος είναι κόρη του δεύτερου και μέσω του γραφείου της “εξυπηρετούνταν” οι πελάτες της, ενδιαφερόμενοι για έκδοση συντάξεων. Από την έρευνα των “αδιάφθορων” της ΕΛ.ΑΣ. αποκαλύφθηκαν ακόμη περιπτώσεις “κουρέματος” προστίμων που είχαν επιβληθεί για παραβάσεις ανασφάλιστης εργασίας.
Ανάλογα με το είδος της “εξυπηρέτησης” ο τιμοκατάλογος των δύο κυκλωμάτων φαίνεται ότι έφτανε στα 2.000 ευρώ.
Εις βάρος των εμπλεκόμενων προσώπων ασκήθηκε ποινική δίωξη για εγκληματική οργάνωση, δωροδοκία και δωροληψία, ψευδή βεβαίωση, απάτη σε βάρος του Δημοσίου, παραβίαση και χρήση υπηρεσιακού απορρήτου, εμπορία – επιρροής, νόθευση δημοσίου εγγράφου κ.ά.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!