Το Ελληνικό καλοκαίρι έχει αρχίσει και τα θερμόμετρα αναμένεται να πάρουν φωτιά.
Τα τελευταία χρόνια όλο και μεγαλύτερα κύματα καύσωνα οδηγούν τον υδράργυρο σε θερμοκρασίες που αγγίζουν τους 40 με 44 βαθμούς Κελσίου.
Θερμοκρασίες που διαταράσσουν τον ανθρώπινο οργανισμό και οδηγούν σε θερμική εξάντληση ή ακόμα και σε θερμοπληξία.
Συμπτώματα όπως εφίδρωση, αδυναμία, ζάλη, ταχυπαλμία, ακόμα και ναυτία ή και εμετός είναι λίγα από αυτά που ταλαιπωρούν χιλιάδες συνανθρώπους μας καθημερινά, οι οποίοι βρίσκονται εκτεθειμένοι σε υψηλές θερμοκρασίες.
- Πώς μπορώ να αναγνωρίσω τα σημάδια της θερμικής εξάντλησης;
- Τι είναι η θερμοπληξία και πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει για την ανθρώπινη ζωή;
- Ποιος κινδυνέυει περισσότερο και πώς μπορώ να προστατευτώ εγω και οι γύρω μου;
Στις 13 Ιουλίου 9:30 π.μ. στην Πλατεία Δημαρχείου και στις 19 Ιουλίου 10:00 π.μ. στο B‘ ΚΑΠΗ Δήμου Κατερίνης, οι Επαγγελματίες Υγείας της 12ης της 4ης Τ.ΟΜ.Υ. Δήμου Κατερίνης και η Διασωστική Ομάδα Πιερίας, θα δώσουν απαντήσεις σε όλα σας τα ερωτήματα σχετικά με την αντιμετώπιση του καύσωνα. Θα ακολουθήσει επίδειξη πρώτων βοηθειών καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης.
Ενημερώνομαι για την προστασία μου από τον καύσωνα, χαίρομαι το καλοκαίρι!
Ο Διοικητής της 3ης ΥΠΕ (Μακεδονίας)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!