Ο Δήμος Δίου-Ολύμπου θα προμηθευτεί 35 ηλεκτρικά ποδήλατα πόλης και 1 ηλεκτρικό ποδήλατο σχεδιασμένο για ΑμεΑ, μετά την έγκριση για χρηματοδότηση με 317.919,40 ευρώ της σχετικής πρότασης που κατέθεσε η Αντιδημαρχία Ανάπτυξης και Προγραμματισμού στην πράξη “Βιώσιμη μικροκινητικότητα μέσω συστήματος κοινόχρηστων ποδηλάτων”.
Τα κοινόχρηστα ηλεκτρικά ποδήλατα θα διατίθενται δωρεάν για τις καθημερινές μετακινήσεις των πολιτών. Θα δημιουργηθούν επίσης 40 θέσεις κλειδώματος (στάθμευσης) και 4 σημεία φόρτισης.
Πιο αναλυτικά, η υλοποίηση της πράξης περιλαμβάνει:
- Προμήθεια των ηλεκτρικών ποδηλάτων πόλης κατάλληλης σχεδίασης για κοινόχρηστα συστήματα χρήσης.
- Δημιουργία δικτύου κοινόχρηστων θέσεων στάθμεσης (κλειδώματος) των ποδηλάτων, με δυνατότητα φόρτισης, όσο είναι κλειδωμένα.
- Εφαρμογή πληροφόρησης πολιτών (web & mobile app) για την εύκολη μίσθωσή τους.
- Εξοπλισμό έκδοσης έξυπνων καρτών (smart cards).
- Ολοκληρωμένη πλατφόρμα απομάκρυνσης των συσκευών πεδίου (φορτιστές), κ.α.
Στόχος του Δήμου είναι η ανάπτυξη ενός δικτύου κοινόχρηστων ηλεκτρικών ποδηλάτων, φιλικών προς το περιβάλλον. Παράλληλα η μείωση της κυκλοφορίας των ΙΧ αυτοκινήτων εντός των οικισμών και η μείωση του περιβαλλοντικού αποτυπώματος από την κυκλοφορία των αυτοκινήτων.
Το έργο συγχρηματοδοτείται από το Ταμείο Συνοχής και βγήκε με απόφαση του Ειδικού Γραμματέα Διαχείρισης Προγραμμάτων του Ευρωπαϊκού Ταμείου Περιφερειακής Ανάπτυξης και Ταμείου Συνοχής του Υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον και Αειφόρος Ανάπτυξη 2014-2020» και στον Άξονα Προτεραιότητας «Διατήρηση και προστασία του περιβάλλοντος – προαγωγή της αποδοτικής χρήσης των πόρων».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!