Πραγματοποιήθηκε από το Σώμα Εθελοντών Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Κατερίνης, το Πιστοποιημένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού «ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΕΣ», σε προπονητές και γυμναστές του Ν. Πιερίας.
Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στο εντευκτήριο του Περιφερειακού Τμήματος Ε.Ε.Σ. Κατερίνης, από τον Εκπαιδευτή Εκπαιδευτών του Τμήματος κ. Κατιρτζή Δημήτριο. Το πρόγραμμα εκπαίδευσης, διάρκειας 12 ωρών, αποτελείται από 5 ενότητες συμπεριλαμβανομένης της αξιολόγησης και συγκεκριμένα, Βασικές αρχές Πρώτων Βοηθειών, Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση, Αιμορραγίες-Τραύματα, Επείγοντα Περιστατικά.
Με βασικό στόχο την προστασία της ζωής αθλητών και αθλουμένων, οι προπονητές και γυμναστές που συμμετείχαν, με τη θεωρητική και πρακτική εκπαίδευση τους, εφοδιάστηκαν με τις απαραίτητες γνώσεις για να ανταποκριθούν σε ένα ευρύ φάσμα εκτάκτων περιστατικών που συμβαίνουν στους αθλητικούς χώρους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!