Πέντε ημέρες «πάλεψε» η 21χρονη Έμμα, θύμα του τροχαίου με εγκατάλειψη στο κέντρο της Θεσσαλονίκης. Χθες, Κυριακή, η 21χρονη δεν τα κατάφερε και υπέκυψε στα τραύματά της, σκορπίζοντας τη θλίψη στους γονείς της και σε όλο το νησί της, την Κρήτη.
Σήμερα, η οικογένειά της, συγγενείς και φίλοι θα πουν το τελευταίο αντίο στον «άγγελό» τους που τόσο βίαια και άδικα «έφυγε» από τη ζωή.
Παράλληλα, το πρωί της Δευτέρας αναμένεται να περάσουν το «κατώφλι» του ανακριτή ο 26χρονος οδηγός του αυτοκινήτου και η 19χρονη συνοδηγός του οχήματος.
Οι δύο κατηγορούμενοι για την υπόθεση που παραμένουν υπό κράτηση, αναμένεται να μεταφερθούν στο Δικαστικό Μέγαρο Θεσσαλονίκης προκειμένου να απολογηθούν. Σε βάρος τους είχε απαγγελθεί ποινική δίωξη κακουργηματικού χαρακτήρα, ενώ μετά τον θάνατο της 21χρονης, οι κατηγορίες θα είναι πιο βαριές. Ο 26χρονος είχε υποστηρίξει πώς δεν έτρεχε, ότι τράπηκε σε φυγή καθώς φοβήθηκε επειδή δεν είχε νόμιμα έγγραφα παραμονής στη χώρα και πως αν η 21χρονη δεν «είχε επιχειρήσει να περάσει την οδό Εγνατία σε σημείο όπου δεν υπήρχε διάβαση τίποτα δεν είχε συμβεί».
Μιλώντας σήμερα στο Open, ο δικηγόρος της οικογένειας της 21χρονης εξήγησε πως με την κακουργηματική δίωξη που έχει ασκηθεί στον 26 Αλβανό προβλέπεται ποινή κάθειρξης έως 10 έτη.
«Η θέση της οικογένειας είναι να του ασκηθεί ανθρωποκτονίας από πρόθεση με ενδεχόμενο δόλο. Δεν είναι μόνο ότι την εγκατέλειψε αλλά έκανε και οτιδήποτε περνούσε από το χέρι του για να εξαφανιστεί, απλώς δεν είχε υπολογίσει τις κάμερες που ευτυχώς υπάρχουν είτε για την κυκλοφορία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!