Τη δυνατότητα στους αθλητές – αθλήτριες στίβου της Κατερίνης, να βελτιώσουν αισθητά τις συνθήκες της προπόνησής τους, κατά την περίοδο του χειμώνα δίνει η ενοικίαση από τον ΟΠΠΑΠ Δήμου Κατερίνης, κατασκευής - στο Α’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο - λυόμενου προφυλασσόμενου χώρου εμβαδού 2000 τ.μ., με υλικό PVC (τέντα) και μεταλλική κατασκευή από αλουμίνιο.
Με γνώμονα την ασφάλεια και την άνεση των αθλητών, με τη χρήση υλικών και εξοπλισμού υψηλών προδιαγραφών ποιότητας και ευρωπαϊκών standards, η κατασκευή που ικανοποιεί ένα πάγιο αίτημα της αθλητικής κοινότητας της Κατερίνης, ολοκληρώθηκε και οι εγκαταστάσεις τέθηκαν ήδη σε λειτουργία. Παράλληλα, ο φωτισμός του προπονητηρίου που αποτελεί επίσης μέρος των εργασιών έγινε με τον ιδανικότερο τρόπο για τη σωστή και ξεκούραστη διάχυση του φωτός.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι, η ενοικίαση της κατασκευής, θα έχει διάρκεια έως τις 31/03/2023.
Νέος τάπητας στα σκάμματα αλμάτων
Επιπλέον, στο Α’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο, αφού ολοκληρώθηκαν οι εργασίες αποξήλωσης, οδεύουν στην τελική ευθεία, οι παρεμβάσεις αντικατάστασης και τοποθέτησης νέου τάπητα στίβου, σε πρώτη φάση στα δύο σκάμματα αλμάτων (μήκος – τριπλούν).
Όπως είναι γνωστό, μετά από την πάροδο πολλών ετών από την εγκατάστασή του, ο τάπητας παρουσίαζε μεγάλες φθορές στην επιφάνειά του και έχρηζε άμεσης αποκατάστασης, προκειμένου να συνεχιστεί η χρήση του, για την καθημερινή προπόνηση των αθλούμενων, καθώς και για τη φιλοξενία αθλητικών διοργανώσεων.
«Συνεχίζουμε τις βελτιωτικές παρεμβάσεις στις εγκαταστάσεις του Α΄Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Κατερίνης. Τα έργα αυτά πλαισιώνουν το ευρύτερο σχέδιο μας για τις εγκαταστάσεις του Α’ ΔΑΚ. Με κύριο μέλημα τις ανάγκες της Αθλητικής οικογένειας του Στίβου, αλλά και την ασφάλεια όλων των χρηστών, η λειτουργικότητα των αθλητικών υποδομών της περιοχής μας συμβάλλει στην κάλυψη των αυξημένων αναγκών για αθλητικές δραστηριότητες» τονίζει σε δήλωσή του, ο Δήμαρχος Κατερίνης Κώστας Κουκοδήμος, ο οποίος στη διάρκεια επιτόπιας αυτοψίας, εξέφρασε την ικανοποίησή του για την εξέλιξη των εργασιών.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!