Μια ομολογουμένως ιδιαίτερη αλλά όχι απαραίτητα καλή έμπνευση είχε αυτός που παρήγγειλε τη φετινή βασιλόπιτα των εργαζομένων στη Διεύθυνση Κοιμητηρίων του δήμου Βόλου, για να γιορτάσουν τον ερχομό του νέου έτους.
Κι αυτό επειδή η βασιλόπιτα που κόπηκε είχε θεματικό ενδιαφέρον, βγαλμένο από την επαγγελματική καθημερινότητα εργαζομένων στα νεκροταφεία, το οποίο πιθανών να μην ταίριαζε με το εορταστικό κλίμα της τελετής.
Σύμφωνα με το thenewspaper.gr, το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα εξέπληξε όλους τους παριστάμενους, αφού η βασιλόπιτα πήρε τη μορφή νεκροταφείου. Πάνω σε αυτή σχηματίστηκε ένας τάφος με τη χρονολογία 2023, δύο νεκροθάφτες ένα φέρετρο και ένας σταυρός. Οι νεκροθάφτες δε φαίνονται εν ώρα καθήκοντος, καθώς σκάβουν τον λάκκο, που αποτελείται από ψίχουλα της βασιλόπιτας.
Το εν μέρει κωμικό, αλλά και εν μέρει μακάβριο θέαμα, αντιμετωπίστηκε με ενδιαφέρον από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, ενώ άγνωστο παραμένει το ποιος κέρδισε το φλουρί, αν και τη δόξα του επισκίασε η θέα της βασιλόπιτας.
Δείτε φωτογραφίες:
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/02/image-39-768x1024.png)
![](https://www.thestival.gr/wp-content/uploads/2023/02/image-40.png)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!