Τη σφαγή γλίτωσε ένα αρνάκι το οποίο είχε δέσει 40χρονος στην περιοχή της Χαραυγής στο Κερατσίνι.
Ύστερα από καταγγελία ΜΚΟ και την άμεση κινητοποίηση της ΕΛΑΣ ο 40χρονος άνδρας συνελήφθη το απόγευμα της Μεγάλης Πέμπτης.
Συγκεκριμένα, μετά από καταγγελία της διευθύντριας τής ΜΚΟ Zero stray pawject στο Τμήμα Κακοποίησης Ζώων του Αρχηγείου της ΕΛ.ΑΣ. δόθηκε εντολή σε αστυνομικούς να σπεύσουν στο σημείο.
Οι αστυνομικοί όταν έφτασαν στο σημείο το βρήκαν δεμένο από το πόδι και το κεφάλι ενώ ήταν αρκετά παραμελημένο.
Η καταγγελία για το αρνάκι
Σύμφωνα με ανάρτηση της Σταματίνα Σταματάκου στο Facebook, συγκεκριμένη οικογένεια στην περιοχή της Χαραυγής κάθε χρόνο τέτοιες μέρες σφάζει ένα αρνάκι μπροστά στον κόσμο, λες και το σφάγιασμα ενός ζώου αποτελεί ευκαιρία για "σόου" και επιδείξεις.
"Μπορεί να μη σώσαμε τον κόσμο αλλά σώσαμε σίγουρα αυτό το πλάσμα. Ενημερώθηκα από την Βασιλική και τον Άγγελο ότι συγκεκριμένη οικογένεια στην περιοχή της Χαραυγής έχει πάρει αρνάκι και κάθε χρόνο τέτοιες μέρες το σφάζει μπροστά στον κόσμο. Αμέσως μιλήσαμε με το Τμήμα Προστασίας Ζώων στην Ελληνική Αστυνομία και τον υπεύθυνο Αστυνόμο Β’ Θεόδωρο Καμπούρη, αντίστοιχα γνωστοποιήθηκε από το τμήμα στην υποδιεύθυνση Πειραιά και τον αρχιφύλακα κ. Μπαλάφα ο όποιος με μεγάλη ταχύτητα μίλησε με την Διοικήτρια του ΑΤ Δραπετσώνας κ. Γαλάνου που με τη σειρά της έπραξε τα δέοντα και με το παραπάνω. Παρά την έντονη αντίδραση της συγκεκριμένης οικογένειας και των φίλων της η Αστυνομία είχε δύο περιπολικά στο σημείο και έκανε τη δουλειά της συλλαμβάνοντας τον "κάτοχο" του ζώου και αφαιρώντας άμεσα το ζώο σύμφωνα με το άρθρο 33, παράγραφο 1, του ν. 4830/2021. Οι αστυνομικοί παρέμειναν στο σημείο και μας βοήθησαν να πάρουμε το ζώο από το οικόπεδο αγκαλιά. Αυτή την ώρα είναι στο πετ ταξί της Ελενα Καλενδριανού με οδηγό τη Μαρία και πάει στην φάρμα που είναι ο Φρίξος και η παρέα του. Μετά θα ψάξουμε μια υιοθεσία γι’ αυτό το ψυχάκι. Κάτι λίγο, κάτι μικρό -δύσκολα το ξέρω- αλλάζει όμως. Τεράστιο μπράβο και ευχαριστώ στην Ελληνική Αστυνομία για τη μεγάλη κι αστραπιαία κινητοποίηση! Μόνο τέτοια, πάντα τέτοια.
Καλό κι αναίμακτο Πάσχα!"
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!