Με το Δ.Σ. του Φαρμακευτικού Συλλόγου Πιερίας συναντήθηκε ο υπ. Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ζήσης Ζάννας. Ο κ. Ζάννας ευχαρίστησε θερμά τους φαρμακοποιούς της Πιερίας για την προσφορά τους κατά τη διάρκεια της πανδημίας COVID-19.
Οι φαρμακοποιοί με αυταπάρνηση, με κίνδυνο για την υγεία τους, των συνεργατών και των οικογενειών τους κρατήσανε τα φαρμακεία ανοιχτά εξασφαλίζοντας απρόσκοπτα την πρόσβαση των πολιτών στα φάρμακά τους και τα είδη αυτοπροστασίας. Το φαρμακείο αναδείχθηκε πυλώνας την πρωτοβάθμιας υγείας.
Οι ασθενείς πλεον αναγνωρίζουν στο φαρμακοποιό έναν στενό σύμμαχο για την υγεία τους.
Εκ μέρους των φαρμακοποιών ο πρόεδρος του ΔΣ, Κουϊμτζίδης Ελευθέριος, αναφέρθηκε στο ρόλο του σύγχρονου φαρμακείου, στις νέες συνθήκες που διαμορφώθηκαν μετά την υγειονομική κρίση του COVID-19 καθώς και σε πάγια αιτήματα και προβλήματα του κλάδου.
Τέλος ο κ. Ζάννας δεσμεύτηκε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ θα βρίσκεται σε διαρκή διαβούλευση με τους θεσμικούς φορείς των φαρμακοποιών για την επίλυση των δίκαιων αιτημάτων τους και την χάραξη μιας διαφορετικής πολιτικής στο φάρμακο στις νέες συνθήκες που έχουν διαμορφωθεί.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!