Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου, στις 8.30 το βράδυ, μπροστά στο Μητροπολιτικό Μέγαρο, θα πραγματοποιηθεί υπαίθρια χριστουγεννιάτικη εκδήλωση των Κατηχητικών Συνάξεων της Κατερίνης.
Στα πλαίσια της εορταστικής εκδήλωσης θα γίνει και η φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δένδρου (φυσικός κέδρος) και της φάτνης, που βρίσκονται στο προαύλιο της έδρας της Ιεράς Μητροπόλεως.
Θα συμμετάσχουν με καλλιτεχνικό πρόγραμμα:
- Η Χορωδία Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης.
- Η παιδική Χορωδία του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης.
- Η Μικτή Χορωδία του Ιερού Ναού Αγίας Τριάδας Κατερίνης.
Θα χαιρετίσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος.
Στη φωταγώγηση του χριστουγεννιάτικου δένδρου θα παραστούν μέλη των κατηχητικών συνάξεων της Ιεράς Μητροπόλεως, καθώς επίσης και μαθητές σχολείων της περιοχής, όπως του 2ου Δημοτικού Σχολείου.
Η συμμετοχή στη χριστουγεννιάτικη αυτή εορτή είναι ελεύθερη. Η εκδήλωση εντάσσεται στο πλαίσιο εορτασμού της μνήμης της Πολιούχου Κατερίνης, Αγίας Μεγαλομάρτυρος Αικατερίνης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!