Μεγάλη ήταν η προσέλευση του κόσμου σήμερα το πρωί στην στην αίθουσα της Θρακικής Εστίας Κατερίνης όπου πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση του θρακιώτικου εθίμου της «Βαρβάρας».
Έθιμο το οποίο οι "Θρακιώτες" γιορτάζουν κάθε χρόνο προσπαθώντας να διατηρήσουν την σχέση τους με τα ήθη και έθιμα των Αλησμόνητων Πατρίδων των προγόνων τους, αλλά και για τους συμβολισμούς που εμπεριέχει.
Παράλληλα στην εκδήλωση πραγματοποιήθηκε και το 2ο φιλανθρωπικό χριστουγεννιάτικο bazaar, τα έσοδα της οποίας θα δοθούν στην Αγ. Άννα για να διατεθούν σε παιδιά για καλό σκοπό. Κεντρική εισηγήτρια ήταν η Δρ Βαΐα Αγγέλη, Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων Πιερίας & Διδάκτορας Σχολικής Παιδαγωγικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με θέμα εισήγησης "Το έθιμο της "βαρβάρας" και η πανάρχαια παράδοση των Θρακών ".
Στο τέλος της εκδήλωσης προσφέρθηκε στους επισκέπτες (φιλοξενούμενους) η παραδοσιακή Βαρβάρα από τις κυρίες του συλλόγου.
Ακολουθεί πλούσιο φωτογραφικό υλικό απο την εκδήλωση:
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!