Λίγο πριν την έναρξη της τουριστικής περιόδου, ο ΕΟΔΥ δίνει συμβουλές πρόληψης των ταξιδιωτών που έρχονται στην Ελλάδα για τη γνωστή και ως «νόσο των κλιματιστικών».
Ο Εθνικός Οργανισμός Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ) αποδίδει ιδιαίτερη σημασία στην πρόληψη της νόσου των λεγεωναρίων σε ταξιδιώτες που επισκέπτονται την Ελλάδα. Η διασφάλιση της Δημόσιας Υγείας και η παροχή υψηλού επιπέδου υπηρεσιών ασφαλούς διαμονής στη χώρα μας, αποτελεί προτεραιότητα του οργανισμού. Στο πλαίσιο αυτό, ο ΕΟΔΥ θα διοργανώσει ενημερωτικές ημερίδες με θέμα: «Πρόληψη της Νόσου των Λεγεωναρίων σε ταξιδιώτες στην Ελλάδα» για τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές τουριστικών καταλυμάτων σε συνεργασία με υπηρεσίες της τοπικής αυτοδιοίκησης των Δήμων και των Περιφερειών.
Στόχος είναι η έγκυρη επιστημονική ενημέρωση των ιδιοκτητών/διαχειριστών τουριστικών καταλυμάτων, σχετικά με τους τρόπους μετάδοσης και τα μέτρα πρόληψης της νόσου των Λεγεωναρίων με σκοπό την προάσπιση της υγείας των ταξιδιωτών.
Ενόψει της νέας τουριστικής περιόδου για το έτος 2024 ο ΕΟΔΥ θα συνεχίσει ανάλογες προσπάθειες με γνώμονα την προάσπιση της Δημόσιας Υγείας καθώς και την παροχή ποιοτικών υπηρεσιών προς τους τουρίστες που επισκέπτονται την χώρα μας. Προβλέπει, όπως αναφέρει, στην ουσιαστική στήριξη των δράσεων, από τις υπηρεσίες της τοπικής αυτοδιοίκησης των Δήμων και των Περιφερειών.
Για το έτος 2024 έχουν προγραμματισθεί να γίνουν ημερίδες με θέμα «Πρόληψη της Νόσου των Λεγεωναρίων σε ταξιδιώτες στην Ελλάδα» για τους ιδιοκτήτες/διαχειριστές τουριστικών καταλυμάτων των παρακάτω νησιών.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!