Διαφωνίες εξακολουθούν να υπάρχουν σχετικά με τη διάρκεια του «καύσωνα» που βρίσκεται προ των πυλών, ωστόσο, φαίνεται πως έχει «κλειδώσει» η ημέρα που ο υδράργυρος θα ξεκινήσει την ανοδική πορεία του, αγγίζοντας ακόμα και τους 37 βαθμούς Κελσίου.
Το κύμα ζέστης - που οι μετεωρολόγοι δεν χαρακτηρίζουν ως καύσωνα - θα μας απασχολήσει σίγουρα μέχρι τα μέσα της εβδομάδας, ωστόσο, φαίνεται πως θα υπάρξει αποκλιμάκωση προς το τέλος της εβδομάδας και το Σαββατοκύριακο των ευρωεκλογών.
Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα που παραθέτει ο διευθυντής της ΕΜΥ κ. Θοδωρής Κολυδάς η θερμοκρασία αρχίζει να ανεβαίνει από το Σάββατο και σταδιακά έως και τη Δευτέρα θα κάνει όλο και πιο πολλή ζέστη.
Μάλιστα, το windy δίνει την Τρίτη ακόμη και 40άρια στην Εύβοια.
Ο κ. Κολυδάς τονίζει πως η ζέστη θα κρατήσει μέχρι και την ερχόμενη Τετάρτη, δίνοντας συνοπτικά τις μεγαλύτερες θερμοκρασίες έως τη Δευτέρα.
Διευκρινίζει πως η Τρίτη και η Τετάρτη θα επαναξιολογηθούν.
- Σάββατο: 32 με 33 και τοπικά στα ανατολικά 34°C
- Κυριακή : 32 με 34 και τοπικά 35°C
- Δευτέρα 34 με 35°C στα ηπειρωτικά από Θεσσαλία και νοτιότερα και τοπικά 36°C
🎯ΝΕΑ ΠΡΟΓΝΩΣΤΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ
— Theodoros Kolydas (@KolydasT) May 30, 2024
Αν και εξακολουθούν να υπάρχουν κάποιες διαφορές μεταξύ των προγνωστικών δεδομένων, παράλληλα έχουμε και πολλά σημεία όπου οι απόψεις τους συγκλίνουν .
✅Έτσι μπορούμε να μιλάμε για σταδιακή άνοδο της θερμοκρασίας από την Κυριακή και μετά, με το πεδίο… pic.twitter.com/BAEJ59mdVB
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!