Η προσάμμωση που είναι απολύτως αναγκαία για την προστασία των κτισμάτων από τη διάβρωση των ακτών στην Τ.Κ. Παραλίας ξεκίνησε χθες στο ύψος της προβλήτας και αναμένεται να διαρκέσει έως τις 21/06. Ήδη ποσότητα πλέον των 2.000 κυβικών μέτρων έχει αξιοποιηθεί για την προσάμμωση στην συγκεκριμένη περιοχή («ΑΛΚΥΩΝ» - «CALDERA»).
Επιτόπια αυτοψία πραγματοποίησε ο Δήμαρχος Κατερίνης, Ιωάννης Ντούμος, συνοδευόμενος από τον αντιδήμαρχο Κοινοτήτων, Χρήστο Μπογιατζή και υπηρεσιακούς παράγοντες. «Με συντονισμένες ενέργειές μας και με στόχο την προστασία της παράκτιας ζώνης, των ιδιοκτησιών – περιουσιών των δημοτών σε συνεργασία με την Π.Ε Πιερίας και όλες τις εμπλεκόμενες υπηρεσίες, η αντιδημαρχία κοινοτήτων του Δήμου μας ξεκίνησε τις εργασίες προσάμμωσης» σημείωσε ο Δήμαρχος.
Παράλληλα, ο κος Ντούμος υπενθύμισε: «Όπως ενημέρωσα πρόσφατα και το δημοτικό συμβούλιο, για το έργο αντιμετώπισης της διάβρωσης ακτών, ολοκληρώνονται οι συμπληρωματικές μελέτες και στη συνέχεια θα γίνει νέος διαγωνισμός για την υλοποίηση του έργου».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!