Ο Παναθηναϊκός μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 1-0 επί του Άρη στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» εξασφάλισε και ένα εισιτήριο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League και περιμένει την κλήρωση της 19ης Ιουνίου για να μάθει τον αντίπαλο του.
Οι πράσινοι που έχει πολύ χαμηλό συλλογικό συντελεστή (6.225) θα είναι δεδομένα στους ανίσχυρους και από τους 9 πιθανούς αντιπάλους είναι γνωστοί ήδη οι 7, που είναι οι εξής:
Οι πιθανοί αντίπαλοι του τριφυλλιού
- Άγιαξ
- Μπράγκα
- Μόλντε
- Ραπίντ Βιέννης
- Ριέκα
- Τραμπζονσπορ
- Εκπρόσωπος του Βελγίου (Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, αν δεν κατακτήσει το πρωτάθλημα)
Σε ότι αφορά τις άλλους δύο υποψήφιους αντιπάλους, η μία θα είναι το ζευγάρι που θα περιέχει την Σέριφ Τιρασπόλ από την Μολδαβία και η άλλη θα είναι είτε η Χάποελ Μπερ-Σεβά (αν κατακτήσει το Κύπελλο Ισραήλ) είτε η Μάριμπορ.
Οι αγώνες για τον 2ο προκριματικό γύρο του Europa League θα διεξαχθούν στις 25 Ιουλίου και 1η Αυγούστου και σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός αποκλειστεί, τότε «υποβιβάζεται» στον 3ο γύρο του Conference League, όπου και εκεί θα βρίσκεται στο γκρουπ των ανίσχυρων.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!