Πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των "Εαρινών Ημερών Μουσών" την Κυριακή 2 Ιουνίου, ομιλία με θέμα την άθληση και τη φυσική δραστηριότητα και πόσο αυτά μπορούν να επηρεάσουν καθοριστικά την υγεία και την ποιότητα ζωής μας.
Ο Χρήστος Λυκεσάς, καθηγητής Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού με μεταπτυχιακές σπουδές στο τμήμα Ιατρικής σχολής του Αριστοτελείου πανεπιστημίου Θεσ/νίκης με τίτλο "άθληση και Υγεία", ανέλυσε στο κοινό τη σπουδαιότητα της συμμετοχής σε αθλητικές δραστηριότητες, και μια πληθώρα από καταγεγραμμένα οφέλη που αυτή μας προσφέρει. Πιο συγκεκριμένα, ο κ. Λυκεσάς μας ανέλυσε πως ο χορός αποτελεί μια εξαιρετική μορφή άθλησης που συνδυάζει τη σωματική άσκηση με την ψυχαγωγία, την κοινωνική αλληλεπίδραση, την πολιτισμική ευαισθητοποίηση, αλλά και την καλλιτεχνική έκφραση.
Στην εκδήλωση εκ μέρους του Δήμου Κατερίνης παραβρέθηκαν ο Πρόεδρος των Δημοτικών Πάρκινγκ, Γεώργιος Μπαλαούρας κι ο Ευθύμιος Τσίρκος, Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος.
Την εκδήλωση προλόγισε εκ μέρους της Ε.Π.Μ. η Ιωάννα Ηλιάδου, Έφορος Παραδοσιακού Υλικού της Εστίας.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!