Μετά τη θλιβερή αναγγελία της κοιμήσεως του μακαριστού Μητροπολίτου πρ. Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος Κυρού Αγαθονίκου, συγκλήθηκε εκτάκτως την 10η Ιουνίου 2024, το Διοικητικό Συμβούλιο του Περιφερειακού Τμήματος Κατερίνης του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, του οποίου ο εκδημών διετέλεσε Πρόεδρος επί σειρά ετών με σημαντική προσφορά στο ανθρωπιστικό του έργο και
ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ ΟΜΟΦΩΝΑ:
- Να εκφράσει τα ειλικρινή του συλλυπητήρια στην Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος, την οποία διακόνησε με σεμνότητα, ήθος και αγάπη.
- Να παραστεί σύσσωμο το Διοικητικό Συμβούλιο στην Αρχιερατική Εξόδιο Ακολουθία την Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 και ώρα 11:00 στον Ιερό Καθεδρικό Ναό της Θείας Αναλήψεως Κατερίνης.
- Να παρασταθούν εθελόντριες και εθελοντές του Περιφερειακού Τμήματος πέριξ της σορού Του κατά την εκφορά της σορού.
- Να κατατεθεί αντί στεφάνου δωρεά υπέρ του Εκκλησιαστικού Γηροκομείου Κατερίνης.
- Να αναρτηθεί το παρόν ψήφισμα στην Ιστοσελίδα του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και
- Να δημοσιευθεί στον έντυπο και Ηλεκτρονικό Τύπο.
Κατερίνη, 10 Ιουνίου 2024
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!