Εκφράζω τη βαθιά θλίψη μου για την εκδημία του Μητροπολίτη, πρώην Κίτρους, Γέροντα Αγαθονίκου, ο οποίος αρχιεράτευσε επί 28 χρόνια στη Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος.
Το πλούσιο και πολύπλευρο πνευματικό, φιλανθρωπικό και κοινωνικό του έργο, κατήρτισε και ενδυνάμωσε το ορθόδοξο φρόνημα του ποιμνίου του, το οποίο αποτελεί το πολυτιμότερο κληροδότημά του.
Ο πνευματικός πλούτος, ο λιτός βίος, η ψυχική ευγένεια, η ιεροπρέπεια και η αμέριστη αγάπη του για τον άνθρωπο, τον καθιέρωσαν ως το φωτοδότη οδηγό όλων μας.
Το Διοικητικό Συμβούλιο του Επιμελητηρίου Πιερίας και εγώ προσωπικά, πιστά μέλη της Τοπικής Εκκλησίας, εκφράζουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια.
Χριστός Ανέστη!
Αιωνία του η μνήμη!
Ηλίας Χατζηχριστοδούλου
Πρόεδρος Επιμελητηρίου Πιερίας
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!