Ο υποψήφιος Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ, Ζήσης Ζάννας επισκέφθηκε τον Σύλλογο Φίλων Καρκινοπαθών Παιδιών, “Η Λάμψη της Αγάπης”. Συναντήθηκε με την Πρόεδρο του συλλόγου, Kα Μάγδα Κυβωτίδου, το μέλος του ΔΣ Αθανάσιο Ελευθεριάδη και εθελοντές του συλλόγου.
Η πρόεδρος αναφέρθηκε στις δράσεις υποστήριξης και φροντίδας του συλλόγου σε παιδιά με καρκίνο κυρίως οικογενειών με οικονομική δυσχέρεια καθώς και την προσπάθεια που καταβάλλεται από τα μέλη του συλλόγου ώστε να συγκεντρωθούν τα απαραίτητα μέσα για την εκπλήρωση των σκοπών του. Ο κ. Ζάννας εξήρε την δράση του συλλόγου τονίζοντας την σπουδαιότητα της προσφοράς του και άκουσε με προσοχή τα καθημερινά προβλήματα που αντιμετωπίζουν.
Σε μία περίοδο όπου το εθνικό σύστημα υγείας, με ευθύνη της πολιτικής ηγεσίας νοσεί, σύλλογοι όπως “Η Λάμψη της Αγάπης” καλούνται εθελοντικά να “υποκαταστήσουν” το κράτος και να προσφέρουν υπηρεσίες που θα έπρεπε να παρέχονται από τους δημόσιους φορείς.
Λίγες μόλις ημέρες πριν, η κυβέρνηση με νομοσχέδιο που υπερψήφισε, άνοιξε την κερκόπορτα για ιδιωτικοποίηση των παιδοογκολογικών κλινικών των δημόσιων νοσοκομείων αποκλείοντας ακόμα περισσότερους παιδοογκολογικούς ασθενείς από την υποχρέωση του κράτους σε καθολική και απρόσκοπτη πρόσβαση στις θεραπείες τους. Μια προοδευτική κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ έχει ως απόλυτη προτεραιότητα την ενίσχυση της δημόσιας υγείας ιδιαίτερα σε μία τόσο ευάλωτη κοινωνική ομάδα όπως τα παιδιά καρκινοπαθείς.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!