Χειροπέδες σε έξι μαθητές Γυμνασίου πέρασαν χθες αργά το απόγευμα οι αστυνομικές Αρχές στην Πετρούπολη.
Σύμφωνα με τον πατέρα ενός εκ των συλληφθέντων, ο γιος του, μαθητής της Β Γυμνασίου, βρισκόταν με τους φίλους του στην Πετρούπολη όταν μπροστά τους εμφανίστηκαν αστυνομικοί της ομάδας ΔΙ.ΑΣ. Κλήθηκαν να μεταβούν στο σημείο έπειτα από τηλεφώνημα στην Άμεση Δράση ότι τα μέλη της συγκεκριμένης παρέας φέρονται να προσπάθησαν να τον ληστέψουν, συγκεκριμένα να του πάρουν το κινητό.
«Εγώ ξέρω το παιδί μου, δεν έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα . Μίλησα μαζί του και μου είπε, μπαμπά δεν έχω κάνει κάτι. Έχω τρελαθεί. Είναι δυνατόν να κρατάνε στο Τμήμα 12 και 14 ετών παιδιά;» αναφέρει ο πατέρας του παιδιού..
Οι μαθητές του Γυμνασίου μεταφέρθηκαν από το Α.Τ Πετρούπολης στην Διεύθυνση Ασφαλείας Δυτικής Αττικής και πρόκειται να παρουσιαστούν σε λίγη ώρα ενώπιον του εισαγγελέα ανηλίκων.
Ο πατέρας του ανήλικου συλληφθέντα πρόκειται, όπως λέει, να καταθέσει μήνυση κατά παντός υπευθύνου, αφενός διότι, «ο γιος μου δεν έκανε απολύτως τίποτα, αφετέρου «γιατί είναι απαράδεκτο να έχουν στα κρατητήρια τόσο μικρά παιδιά».
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!