Ο σύλλογός μας, το Εργαστήρι Κρητικής Παράδοσης και Πολιτισμού Πιερίας «Το Ξαθέρι» συμμετείχε -κατόπιν προσκλήσεως- για δεύτερη φορά στο Διεθνές Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών που διοργανώθηκε το διάστημα 12-18 Ιουλίου στην πόλη Sidi Bel Abbess της Αλγερίας.
Για άλλη μια φορά, το Ξαθέρι μας εντυπωσίασε με το χορευτικό του σύνολο στις εκδηλώσεις που διεξήχθησαν κατά τη διάρκεια του φεστιβάλ, εκπροσωπώντας επάξια τόσο τη χώρα μας όσο και την πόλη της Κατερίνης.
Η αποστολή μας έτυχε ενθουσιώδους υποδοχή και μέσα σε κλίμα συναδελφοσύνης, τα μέλη της χορευτικής ομάδας και οι μουσικοί μας ήλθαν σε επαφή με ομάδες από διάφορες άλλες συμμετέχουσες χώρες, δίνοντας το σύνθημα πως η παράδοση και ο πολιτισμός ενώνει τους λαούς.
Ευχαριστούμε πολύ την Περιφέρεια Πιερίας και τον Δήμο Κατερίνης για τα δώρα-σύμβολα του νομού και της πόλης μας- και τους διοργανωτές του Φεστιβάλ, δίνοντας την ευκαιρία να προβάλλουμε και προωθήσουμε τις ομορφιές της Πιερίας.
Φυσικά, δεν πρέπει να παραλείψουμε και να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τους χοροδιδασκάλους μας, τον Νίκο Πατζατζή και τη Βάσω Τσαγανού, καθώς και τους νέους μουσικούς, τον Παναγιώτη Σκαμπαρδώνη και τον Βαγγέλη Τσακιρίδη που μας συνόδευσαν σε αυτό το ταξίδι πολιτισμού.
![](https://i1.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/%CE%BE5.jpg?fit=843%2C474&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/%CE%BE7.jpg?fit=843%2C562&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/11-e1690270723708.jpg?fit=843%2C380&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/%CE%BE10.jpg?fit=720%2C480&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/9-e1690270755971.jpg?fit=843%2C546&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/%CE%BE6.jpg?fit=720%2C720&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/%CE%BE8.jpg?fit=843%2C562&ssl=1)
![](https://i1.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/3-e1690270816117.jpg?fit=843%2C688&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/2-e1690270845205.jpg?fit=843%2C632&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/eptanews.gr/wp-content/uploads/2023/07/4-e1690270786569.jpg?fit=843%2C477&ssl=1)
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!