Τον τελευταίο μήνα, οι εξελίξεις στον δήμο Δίου-Ολύμπου είναι ραγδαίες και δυσάρεστες για πολλούς συμπολίτες μας.
Στον Νέο Παντελεήμονα, ιδιοκτήτες οικοπέδων με οικίες εντός αυτών φέρονται να χάνουν τα περιουσιακά τους στοιχεία τα οποία, βάσει κτηματολογίου, τα διεκδικεί το Ελληνικό δημόσιο.
Το ίδιο συμβαίνει με πολλούς ιδιοκτήτες γης στην περιοχή του Λιτοχώρου καθώς ο δήμος επικαλείται ότι είναι κύριος των εκτάσεων τους.
Τα ζητήματα είναι σοβαρότατα και χρήζουν άμεσης και συλλογικής αντιμετώπισης.
Καλούμε τον δήμαρχο Δίου-Ολύμπου κ. Β. Γερολιόλιο να ορίσει ειδική συνεδρίαση του Δημοτικού συμβουλίου στο οποίο θα συζητηθούν τα παραπάνω θέματα και στο οποίο θα κληθούν να συμμετάσχουν
οι βουλευτές του νομού,
η κ. Αντιπεριφερειάρχης,
οι περιφερειακοί σύμβουλοι,
πρώην βουλευτές,
πρώην δήμαρχοι
αλλά και πολιτευτές.
Εννοείται ότι τη συνεδρίαση θα μπορεί να παρακολουθήσει δια ζώσης όποιος συνδημότης μας το επιθυμεί.
Πέτρος Κιάφας
Επικεφαλής του Συνδυασμού
ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ για τον Δήμο-τη
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!