Ολοκληρώθηκαν τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024 οι εκλογές της Ένωσης Περιφερειών Ελλάδας για την ανάδειξη του νέου Διοικητικού Συμβουλίου και του νέου Εποπτικού Συμβουλίου, στο πλαίσιο της Γενικής Συνέλευσης της ΕΝΠΕ.
Μεγάλη νικήτρια στην εκλογική διαδικασία ήταν η παράταξη του Περιφερειάρχη Κεντρικής Μακεδονίας κ. Απόστολου Τζιτζικώστα, «Σύγχρονες Ισχυρές Περιφέρειες», η οποία έλαβε 78,7% και εξέλεξε 9 μέλη. Από 1 μέλος εξέλεξαν οι παρατάξεις «Περιφερειακό Αυτοδιοικητικό Κίνημα» με 11,1%, «Περιφερειακή Συνεργασία» με 6% και «Λαϊκή Συσπείρωση» με 4,2%. Στο 25μελές Διοικητικό Συμβούλιο συμμετέχουν αυτοδικαίως και οι 13 Περιφερειάρχες.
Όσον αφορά το νέο Εποπτικό Συμβούλιο της ΕΝΠΕ, σε αυτό εκλέχτηκε ως τακτικό μέλος η κ. Σοφία Μαυρίδου. Μάλιστα η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας ήρθε πρώτη σε αριθμό (160) σταυρών προτίμησης, γεγονός που αποτελεί πανελλήνια αναγνώριση για το στέλεχος της διοίκησης του Α. Τζιτζικώστα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!