Όλο και πληθαίνουν τα περιστατικά bullying. Το τελευταίο «επεισόδιο» σημειώθηκε σε σχολείο των Χανίων με θύμα έναν 15χρονο και δράστες τρεις συμμαθητές του.
Όπως αναφέρει η τοπική ιστοσελίδα zarpanews.gr, ο 15χρονος έχει βρεθεί στο «στόχαστρο» των νταήδων από την αρχή της σχολικής χρονιάς, χωρίς δυστυχώς το σχολείο να έχει καταφέρει να παρέμβει αποτελεσματικά.
Το αποκορύφωμα ήταν πως το πρωί της Δευτέρας τρεις μαθητές επιτέθηκαν στον συμμαθητή τους όχι μόνο λεκτικά, αλλά και σωματικά, τον χλεύασαν, τον χτύπησαν και του έβαλαν σακούλα στο κεφάλι.
Όλοι οι εμπλεκόμενοι είναι μαθητές της Α’ λυκείου σε Γενικό Λύκειο των Χανίων.
Στους δράστες επιβλήθηκε διήμερη αποβολή από το σχολείο, ενώ ενημερώθηκαν σχετικώς και οι οικογένειές τους.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!