Με το μπαστούνι στα χέρια έφυγε χθες Τετάρτη (3/4) από το Αυτόφωρο μία 79χρονη από τον Αλμυρό Μαγνησίας, η οποία κατάφερε να παγιδέψει μια σπείρα απατεώνων.
Συγκεκριμένα, όπως μεταδίδει το gegonota.news, οι επιτήδειοι προσποιήθηκαν τους αστυνομικούς και της ζητούσαν χρήματα… για να σώσουν το παιδί της που δήθεν προκάλεσε τροχαίο και σκότωσε άνθρωπο.
Με γλαφυρό τρόπο η 79χρονη παρουσίασε στον εισαγγελέα και στην Αστυνομία όσα συνέβησαν με σκοπό να της αποσπάσουν 70.000 ευρώ και, όταν τους είδε με τους χειροπέδες, τους είπε: «Δεν ντρέπεστε; Ντροπή σας».
Οι τρεις συλληφθέντες -οι οποίοι ζήτησαν προθεσμία να απολογηθούν αύριο Παρασκευή- όχι μόνο δεν ζήτησαν συγγνώμη από την ηλικιωμένη, όπως τους συνέστησε ένας αστυνομικός, αλλά της απάντησαν πως «θα τους κρίνει ο θεός».
Η 79χρονη, όταν την κάλεσαν στο τηλέφωνο για να της ζητήσουν τα χρήματα, προσποιήθηκε ότι συμφώνησε να πληρώσει τα 70.000 ευρώ, και μόλις κλείστηκε η συμφωνία κάλεσε την Αστυνομία. Η σύλληψη έγινε κάτω από το σπίτι της και οι δράστες, τρεις άνδρες Ρομά, ηλικίας 21, 23 και 50 ετών, δεν πρόλαβαν να πάρουν μια σακούλα γεμάτη… χαρτιά.
Στην κατοχή των δραστών βρέθηκαν και κατασχέθηκαν τέσσερα κινητά τηλέφωνα, ενώ επιπλέον κατασχέθηκε το όχημα στο οποίο επέβαιναν και μετέβησαν στο σπίτι της ηλικιωμένης, ως μέσο διευκόλυνσης της παράνομης δράσης τους.
Την προανάκριση διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Αλμυρού. Προτεραιότητα είναι να ελεγχθεί αν οι συλληφθέντες εμπλέκονται και σε άλλες υποθέσεις απάτης.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!