Γεμάτη φυτικές ίνες και αντιοξειδωτικά
Υλικά
- 500 γρ. ξηρά ρεβίθια
- 1 μεγάλο κόκκινο κρεμμύδι, ψιλοκομμένο
- 1/2 φλ. τσαγιού ελαιόλαδο
- 1 φύλλο δάφνης
- 2 κ. γλ. αποξηραμένη ρίγανη (προαιρετικά)
- Αλάτι και φρεσκοτριμμένο πιπέρι
- Χυμό από 1-2 λεμόνια
- 2 κ. σ. αλεύρι
- Ζωμό λαχανικών (προαιρετικά)
Εκτέλεση
- Πλύντε καλά τα ρεβίθια και αφήστε τα να μουλιάσουν σε άφθονο κρύο νερό όλη τη νύχτα (ιδανικά για 18 ώρες).
- Σουρώστε τα ρεβίθια και ξεπλύνετε πολύ καλά με άφθονο νερό (4- 5 φορές).
- Τοποθετήστε τα ρεβίθια σε μια μεγάλη κατσαρόλα με αρκετό κρύο νερό για να τα καλύψει (περίπου 4 εκατοστά πάνω από τα ρεβίθια).
- Δυναμώστε τη φωτιά και φέρτε τα σε βρασμό. Συνεχίστε να αφαιρείτε τον αφρό από την κορυφή με μια ξύλινη κουτάλα για περίπου 15 λεπτά.
- Σουρώστε τα ρεβίθια, βάλτε τα ξανά στην κατσαρόλα και προσθέτετε αρκετό ζεστό νερό για να τα καλύψει ξανά. Αφήστε τα να βράσουν και προσθέστε το ελαιόλαδο, το ψιλοκομμένο κρεμμύδι, τη ρίγανη και τα φύλλα δάφνης.
- Χαμηλώστε τη φωτιά σε χαμηλή και τοποθετήστε το καπάκι. Αφήστε τα ρεβίθια να βράσουν για 1- 2 ώρες, ανάλογα με το μέγεθος, μέχρι να μαλακώσουν. Προσθέστε περισσότερο νερό αν χρειαστεί.
- Αν προτιμάτε η σούπα σας να είναι πιο πηχτή, στο τέλος του χρόνου μαγειρέματος προσθέστε σε ένα μπολ το αλεύρι και το χυμό λεμονιού και ρίξτε σταδιακά 1- 2 κουτάλες από τη σούπα και χτυπήστε.
- Προσθέστε το μείγμα σιγά σιγά στην κατσαρόλα με τα ρεβίθια και αλατοπιπερώστε. Ανακατέψτε απαλά για 2-3 λεπτά μέχρι να δέσει η σούπα.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!