Στην πρωινή εκπομπή της ΕΡΤ βρέθηκαν ο υπουργός Ανάπτυξης κι Επενδύσεων, Άδωνις Γεωργιάδης κι ο τομεάρχης Εθνικής Άμυνας του ΣΥΡΙΖΑ, Γιώργος Τσίπρας, με την παρουσία τους να ολοκληρώνεται με μία κόντρα.
Συγκεκριμένα, η αναφορά του κ. Γεωργιάδη σ ένα άρθρο των Financial Times για την ελληνική οικονομία, προκάλεσε την αντίδραση του κ. Τσίπρα, ο οποίος είπε για τον αρθρογράφο ότι «ή ναρκωτικά παίρνει ή τα πήρε».
Αναλυτικά ο διάλογος των δύο ανδρών:
Α. Γεωργιάδης: Οι Financial Times μας έβαλαν στα 7 θαύματα του πλανήτη, ξέρετε εσείς καλύτερα από τους FT;
Γ. Τσίπρας: Πόσα πήρε;
Α. Γεωργιάδης: Μη φύγετε από δω (σ.σ. προς τους δημοσιογράφους), είπε κάτι σοβαρό, μην το κόψετε. Λέει ότι η κυβέρνηση πλήρωσε τους Financial Times για να γράψουν το άρθρο; Αυτό είπατε;
Γ. Τσίπρας: Το ‘χετε διαβάσει; Ο άνθρωπος ή παίρνει ναρκωτικά ή είναι πληρωμένος.
A. Γεωργιάδης: Ένα λεπτό, αυτό είναι διεθνές θέμα τώρα.
Γ. Τσίπρας: Το ‘χετε διαβάσει; Συμφωνείτε; Έχουμε αποπληθωρισμό στην Ελλάδα;
Α. Γεωργιάδης: Άρα η επίσημη θέση του ΣΥΡΙΖΑ, θα κάνω ερώτηση αύριο τους FT, είναι ότι πληρώθηκαν;
Γ. Τσίπρας: Συμφωνείς με το άρθρο;
Α. Γεωργιάδης: Συμφωνώ προφανώς. Πληρώθηκαν;
Γ. Τσίπρας: Λέει μέσα ότι έχουμε αποπληθωρισμό και έχουμε 12% πληθωρισμό, τι να συζητάμε;
Α. Γεωργιάδης: Πληρώθηκαν; Πληρώθηκαν; Είπατε «τα πήρε»;
Γ. Τσίπρας: Ή ναρκωτικά παίρνει ή τα πήρε.
Α. Γεωργιάδης: Α, μπράβο. Αύριο θα κάνω εγώ επιστολή στους FT να ρωτήσω αν έχουν κάνει τεστ ναρκωτικών στο δημοσιογράφο ή αν τα πήρε.
Δείτε το σχετικό στιγμιότυπο μετά το 34.54:
Πηγή
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!