Με θετική ανταπόκριση και ενεργό ενδιαφέρον από μαθητές – μαθήτριες και εκπαιδευτικούς, σε εξέλιξη είναι από το Κέντρο Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών του Δήμου Κατερίνης, η δράση ευαισθητοποίησης σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού, με θέμα την Έμφυλη – ενδοοικογενειακή βία.
«Ευαισθητοποιούμε την τοπική κοινωνία σε θέματα πρόληψης» σημειώνει σε δήλωσή του, ο αντιδήμαρχος Κοινωνικής Προστασίας, Σάββας Καρυπίδης, ο οποίος ευχαριστεί για τη συνεργασία, τα στελέχη του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών, καθώς και τη Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας.
Η δράση, η οποία υλοποιείται με την έγκριση της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Πιερίας ξεκίνησε τον Ιανουάριο από το Γυμνάσιο Ρητίνης και συνεχίστηκε στο ΓΕΛ Λιτοχώρου, στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, στο 1ο Γυμνάσιο Κατερίνης.
Τέλος, είναι προγραμματισμένη να υλοποιηθεί σε σχολικές μονάδες της Πιερίας (έως τον προσεχή Απρίλιο) ως εξής:
-20 & 21/02/2024: Γυμνάσιο Κορινού
-06/03/ & 11/03/2024 ΓΕΛ Λιτοχώρου
-02/04/ & 04/04/2024 Γυμνάσιο Αιγινίου.
0 Σχόλια
Kάθε αναγνώστης του kapa-news.gr μπορεί να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του στα σχόλια, όποιες κι αν είναι αυτές. Ωστόσο κάθε σχόλιο πρέπει να εγκριθεί από τους διαχειριστές της σελίδας, οπότε δημοσιεύεται λίγη ώρα μετά την καταχώρησή του. Τα μόνα σχόλια που απαγορεύονται και άρα διαγράφονται είναι όσα περιέχουν υβριστικές ή προσβλητικές εκφράσεις ή φωτογραφίες, αυτά που γράφονται μόνο για να προκαλέσουν αναταραχή ή προσωπική αντιπαράθεση με άλλους χρήστες (flaming), όσα διαφημίζουν εταιρίες, προϊόντα ή ανταγωνιστικές ιστοσελίδες και βέβαια τα κακόβουλα, βλαπτικά και επαναλαμβανόμενα μηνύματα (spam). Ευχαριστούμε για τη συμμετοχή σας!